اسلایدر

عناوین ویژه
نویسنده : Admin , تاریخ : شنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1386 , چاپ , نظر شما

خواستگاری

مراسم خواستگاری در دهتل همانند اکثر نقاط منطقه به صورت ساده برگزار میشود. پدر و مادر یا خود پسر فردی را در نظر میگیرد و سپس خانواده جهت خواستگاری به نزد خانواده دختر رفته و موضوع را برای آنها عنوان میکنند. اگر آنها و خود دختر موافق امر باشند پس از چند روز مقدمات عقد فراهم میشود و پسر و دختر به عقد هم در می آیند.

فاصله زمانی بین عقد و عروسی بستگی به سن ، موقعیت مالی و ... دارد. به طوری که امکان دارد مراسم عقد و عروسی با هم صورت گیرد و یا اینکه عروسی چندین سال پس از عقد باشد.

عروسی

مراسم عروسی در دهتل سه شب است. شب اول مراسم (حنای دزدی) که به تازگی جا افتاده مختص اقوام و آشنایان بوده و فقط خانمها حضور دارند . عروس در بین جمع نشسته و یکی دو نفر از زنان و یا دختران با هنرمندی خاصی مشغول به آذین بستن و کشیدن طرح گل به وسیله حنا بر دست و پای عروس می شوند.

شب دوم مراسم حنا بندان است که عروسی از این شب رسما شروع شده و همه افراد  از اهالی و دور ونزدیک دعوت می شوند. مراسم در دو خانه( یکی خانه عروس و یکی خانه داماد) برگزار می شود. تعدادی از زنان با کِل و شباش دست زدن و خواندن بیت های محلی از منزل عروس به منزل داماد آمده و ظروف حنا را که بعد از ظهر همان روز در خانه داماد آماده شده بر روی سر خود میگذارند وآن را از خانه داماد به خانه عروس برده و مراسم حنا بندان را برپا میکنند.

عده ای از مردان و جوانان هم در خانه داماد بساط حنا بندان را برای داماد میچینند و گروه موسیقی ترانه مخصوص حنا بندان :

حنا بندی کنم من سر دست رنگی کنم من

دست شاه داماد چه قشنگ رنگی کنم من

...

     و یا 

   امشب حنا میبندم به دست و پا میبندم

  اگر حنا نباشد خشت طلا میبندم

                                                                 ...

را میخوانند و یک یا دو نفر مشغول حنا بستن به دست وپای داماد میشوند. بقیه حاظرین نیز همراه با گروه مشغول به رقص (پابلندی)*  محلی و همخوانی با گروه موسیقی میشوند ومراسم حنا بندان را برگزار میکنند.

 

روز بعد تقریبا از صبح تا بعد از ظهر مراسم خاصی برگزار نمیشود . بعد از ظهر مراسم (سرتراشان ) اصلاح سر داماد برپا میکنند. این مراسم نیز مردانه بوده و با ترانه ها و موزیک های محلی ومخصوص به خود و دستمال بازی برگزار می شود. میز و صندلی چیده میشود، آینه و شمعدان و یک کاسه آب بر روی میز قرار داده میشود و چند نفر دست داماد را در دست گرفته و با فرستادن صلوات داماد را بر روی صندلی می نشانند.پیرایشگر قیچی به دست به صورت نمادین مشغول به اصلاح سر داماد میشود و حاظرین نیز دورآنها حلقه میزنند و مشغول دست زدن میشوند.

شب همان روز مراسم مولود خوانی با حضور بزرگان  وسادات برگزار میشود. قبل از مولود خوانی همه دعوت به صرف شام میشوند. کلیه هزینه عروسی برعهده داماد است و شام نیز توسط بهترین آشپزهای محلی با طعمی فراموش نشدنی سرو می شود.

بعد از صرف شام وچای حدودا یک ساعت مولود خوانی برگزار میشود. بعد از آن چند نفر داماد را با چمدان لباس و ذکر صلوات همراهی کرده و به میان جمع آورده  وکت و کفش نو وکراوات بر او می پوشانند. از سادات حاظر یکی کت و دیگری کراوات و غیره را بر تن داماد میکنند و در آخر نیز عطری خوشبو از چمدان بیرون آورده و داماد را معطر کرده و با ذکر صلوات مراسم را خاتمه میدهند. بعد از آن حاظرین تک به تک مشغول رو بوسی و تبریک گفتن به داماد می شوند و در این بین عده ای نیز بین مردم شیرینی پخش میکنند.

بلافاصله پس از اتمام تبریک گویی به دامادچندین نفر دست داماد را در دست گرفته و بقیه نیز پشت سر آنان با ذکر صلوات داماد را تا خانه عروس همراهی میکنند. در این هنگام که عروس با لباس و زینت کامل بر روی استیج( تخت ) نشسته ، داماد به همراه یکی از سادات معمر و محترم طایفه به داخل منزل رفته و سید پیشانی عروس و داماد را به هم میزند و با خواندن اورادی دست آنان را در دست یکدیگر قرار میدهد و خود از منزل خارج شده و داماد کنار عروس می نشیند و زنان و دختران مشغول به رقص و پایکوبی می شوند.

پس از مدتی همه از خانه عروس به خانه داماد برگشته و عروس و داماد شب زفاف را در خانه داماد و در حجله ای آذین بسته به سر میکنند.

روز بعد همه اقوام عروس و داماد جهت صرف ناهار منزل پدر عروس دعوت بوده و عروس و داماد نیز در بین آنها حظور یافته و آخرین لحظات عروسی را با هم سپری میکنند.

پس از صرف ناهار عروسی رسما تمام شده و چیدمان عروسی از در و دیوار خانه برداشته می شود و هر کس پی کار خود.../

 

*- کتاب شهرستان بستک و خلیج فارس- جمیل موحد- "دهتل" و در کل منطقه بستک رقص و آواز و آهنگ های مراسم عروسی مخصوص به خود دارند.

در مراسم رقص که مجالس زن ومرد از یکدیگر جدا بوده هر کسی معمولا دو دستمال رنگی به دست می گیرد و آنها را بلند نموده تا بالای سر و همراه با حرکات پا که هر یکی به نوبت تا زانو از پشت خم میشوند تکان میدهد. این مراسم به حالت های مختلفی وجود دارد.گاهی اوقات در یک ردیف پشت سر هم ودر محیط یک دایره و گاهی دو نفر و مقابل هم قرار میگیرند و گاهی نیز یک نفری است . آهنگ آن همان آهنگهای بستکی بوده. ترانه های بندری نیز مورد استفاده قرار میگیرد که رقص خاص خود را که رقص خمیری نام دارد می طلبد.رقص خمیری شبیه رقص شکم و رقص راک اندرول غربی است.