X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اسلایدر

عناوین ویژه
نویسنده : Admin , تاریخ : دوشنبه 21 اسفند‌ماه سال 1391 , چاپ , نظر شما

بخش مرکزی بستک با مواهب طبیعی و فرهنگی بسیارغنی و نیز اقلیم های متقاوت هم چون کوهستان و دشت و ... ، مقصد مناسبی برای گردشگران و مهمانان نوروزی بوده و از این رو بنا به وظیفه اسلامی و ملی، پذیرایی شایسته از این هم وطنان به منظور ترسیم چهره ای مطلوب از بخش مرکزی مستعد شهرستان بستک در ذهن آنان، ضرورت دارد.


http://www.b-bastak.ir/plugins/content/jumultithumb/Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvZHNjMDk3MTIuanBnJmFtcDt3PTgwMCZhbXA7aD01MDAmYW1wO3E9MTAw.jpg

 به گزارش سرویس خبری دهتل و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بخشداری بستک، ضروری است در این بین با توجه به قرار گرفتن جاذبه های بخش در روستاها و به تبع آن حضور مسافران و گردشگران نوروزی در آبادی ها به منظور بهره از مواهب مذکور، تشکیل ستاد نوروزی در سطح روستاها در راستای ارائه خدمات به این مهمانان و نیز معرفی فرهنگ غنی نشات گرفته از سابقه تاریخی با شکوه این دیار و هم چنین تغییر مثبت چهره روستاها الزامی می باشد.

در این راستا «شیوه نامه پیشنهادی ستادهای نوروزی روستایی بخش مرکزی» به جهت اجرا با توجه به وضعیت خاص هر روستا ابلاغ می گردد.

1-از نیمه دوم اسفند ماه با انجام طرحی ضربتی نسبت به پاکسازی بیش از پیش روستاها به خصوص ورودی ها و مکان های اسکان و حضور مسافران از نخاله های ساختمانی، شن وماسه، پسماندها، علف های هرز و ماشین آلات غیرقابل استفاده (تراکتور،کامیون، تریلی و...) و نیز شست و شوی خیابان ها، کوچه ها، جوی ها و... اقدام و این پاکسازی با توجه به وضعیت روستا همه روزه یا هرچند روز یک بار تا پایان تعطیلات نوروزی انجام شود.

در مسیرهای بین دو روستا نیز با برنامه ریزی بخشداری، پاکسازی با استفاده از ماشین آلات در اختیار دهیاری ها صورت پذیرد.

2- رنگ آمیزی المان ها و نیز مبلمان روستایی هم چون نیمکت ها، تابلوها، نرده های فلزی، سبد های زباله و ... با استفاده از رنگ های شاد انجام شود.

3- مرمت حفاری های معابر، ترمیم موزاییک فرش پیاده روها، تعمیر شیرآلات و لوله های آب و فاضلاب تا قبل از 20 اسفند انجام وحتی المقدور تا پایان نوروز از حفاری در روستاها و ... خودداری شود.

4- ضروری است دهیاری های بخش مرکزی (ستادهای نوروزی روستاها)، پارچه نوشته هایی را تحت عنوان «تبریک عید نوروز» و «خوشامد گویی به مسافران و گردشگران» و هم چنین پرچم جمهوری اسلامی و پرچم های رنگی در مسیر جاده اصلی، ورودی های روستا و سطح آبادی ها نصب نمایند.

5- به دلیل حضورخانواده ها در آخرین پنج شنبه سال بر سر مزار شهدا و قبور درگذشتگان، تمهیدات لازم جهت پاکسازی محیط آرامستان ها و خدمات دهی به مردم روستا در نظرگرفته شود.

6- دهیاری ها و نیز ستادهای نوروزی روستاها با در نظر گرفتن تمهیدات لازم، ضمن معرفی مناطق گردشگری روستا با استفاده از ابرازهای در اختیار، نسبت به هماهنگی های لازم جهت تامین امنیت مناطق مذکور ونیز دیگر مکان های حضور مسافران اقدام کنند.

7- دهیاران (ستاد نوروزی روستاها) با هماهنگی شورا، هیئت امنا مساجد و... ، در روستاهای پرتردد و واقع در مسیر مناطق مذهبی و گردشگری، حداقل یک مسجد را به صورت 24 ساعت آماده اقامه نماز از سوی مسافرین، و نیازهایی هم چون استفاده از سرویس های بهداشتی و ... نمایند.

8- به جهت حضور مسافران در مساجد واقع در مسیر نسبت به پاکیزه سازی آن ها اقدام و به جهت اسکان مهمانان در این مکان ها در هنگام بروز اتفاقات خاص مانند بارندگی و...، تدابیر لازم اتخاذ شود.

9- در صورت وجود مکان های با احتمال حدوث خطر در روستا و اطراف آن، هشدار دهنده های لازم نصب و به نحو مقتضی اطلاع رسانی انجام شود.

10- حتی المقدور در روستاهای پرتردد، کمپ استقبال از مسافران و گردشگران در ورودی روستاها و یا مکان های تردد و حضور مهمانان نوروزی برقرار و افراد با لباس متحد الشکل به ارائه خدمات به گردشگران و نیز اطلاع رسانی درباره اماکن گردشگری، مذهبی، خدماتی و... ، با آماده کردن بروشور و... بپردازند.

لازم به ذکر است هماهنگی با راه وشهرسازی شهرستان، پلیس راه، و ... جهت ایجاد کمپ های مذکور ضرورت دارد.مطمئنا" حضور افراد متشخص و مطلع در کمپ های شکیل مذکور، در ترسیم چهره ای مطلوب از بخش در ذهن گردشگران، بسیار موثر است .

11- در روستاهای پرتردد، دهیار با هماهنگی شورای روستا و بخشداری، مکانی (ترجیحا دفتر دهیاری) را برای پاسخگویی و راهنمایی مسافران نوروزی در نظرگرفته و شخص دهیار یا جانشین وی در ستاد نوروزی روستا نیز با اعلام شماره تماس، به صورت مستمر در دسترس باشد.

12- با توجه به حضور بیشتر اهالی در این ایام در روستا و نیز بازگشت افراد مهاجرت کرده به روستا، دهیاری ها فعالیت های صورت گرفته در جهت عمران و آبادانی روستا و نیز برنامه های آینده دهیاری را به همراه محل تامین اعتبار در پارچه نوشته هایی ذکر و در داخل روستا نصب کنند.

13- دهیار و اعضای شورای اسلامی در راستای پاسداشت جایگاه شهدا و ایثارگران و نیز تکریم اسطوره های مقاومت و پایداری و هم چنین اعتماد سازی هرچه بیشتر در روستا، در نوروز پیش رو نسبت به دید و بازدید از خانواده معظم شهدا و ایثارگران، معتمدان و سالخوردگان، بیماران ودرگذشتگان سال گذشته روستا اقدام کنند.

14- با توجه به تعطیلی مدارس و نیز فراغت دانش آموزان وجوانان در روزهای نوروز، نسبت به برگزاری برنامه های فرهنگی و نیز مسابقات ورزشی اقدام شود.

15- با جلب همکاری نیکوکاران و خیرین و نیز رعایت شان والای انسانی، در راستای کمک به خانواده های کم بضاعت روستا در پیش از ایام مذکور تلاش شود.

16- در سیزدهمین روز نوروز با توجه به حضور اهالی در دامان طبیعت براساس سنت ریشه دار ایرانیان، اقدامات ویژه و نیز تمهیدات لازم از سوی ستاد نوروزی در نظرگرفته شود.

17- با هماهنگی بخشداری نمایندگی  صدا و سیما در مرکزشهرستان موجبات پوشش خبری فعالیت های ستاد نوروزی روستا را فراهم نموده و ستاد مذکور نیز مستندات فعالیت های انجام شده را به بخشداری و فرمانداری ارسال نمایند.

*بدیهی است اکیپ نظارتی بخشداری یا سایر دستگاه هایی که از شهرستان تعیین می گردد بصورت مستمر در طول ایام تعطیلات نوروزی از روستاهای سطح بخش مرکزی بازدید و به بررسی عملکرد دهیار و ستادهای نوروزی روستا خواهند پرداخت.